Tenda AC6 - domowy router gamingowy dla mniej wymagających

Kwi
05

Tenda AC6 – domowy router gamingowy

 • WYGLĄD/JAKOŚĆ
 • FUNKCJONALNOŚĆ
 • OBSŁUGA
 • CENA

Czy wybór routera ma znaczenie dla działania sieci bezprzewodowej w naszym domu? Często idąc do sklepu wybieramy znane modele marki TP-LINK. Ci co mają zasobniejsze portfele czasami pokuszą się nawet na produkt od Linksys. Jednak jeżeli każemy wybrać sieciowcowi sprzęt, to on bez zastanowienia wybierze CISCO, wiadomo, dobra, znana marka, która zawojowała świat swoim sprzętem. Jednak zadajmy sobie pytanie, czy tanie często znaczy gorsze? Przekonajmy się testując router domowy od Tendy!

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Standardowo w pudełku znajdziemy porządnie zapakowany w wytłoczkę router, zasilacz, kabel Ethernet oraz instrukcje obsługi. Jest ona także w języku polskim, więc nie będzie to problemów ze zrozumieniem i tłumaczeniem innych języków. 

WYGLĄD ORAZ OPIS PORTÓW

Wygląd to jedna z bardziej spornych rzeczy w takich urządzeniach. Tenda AC6, to mały, ale bardzo dobrze wyglądający sprzęt sieciowy. Całe urządzenie pokryte jest dobrej jakości czarnym plastikiem. Jedynie do czego można się przyczepić to widoczne na froncie złączenie dwóch elementów plastiku. Wskaźniki LED zostały umieszczone w centralnej części urządzenia. Znajdziemy tu wskaźniki od statusu urządzenia (ON/OFF), sieci 2.4G oraz 5G, WAN, WPS oraz trzy diody sygnalizujące przesył przez kabel Ethernet. Co najważniejsze diody nie denerwują, a co za tym idzie nie męczą oczu.

Urządzenie zostało wyposarzone w 4 porządne anteny, dzięki czemu jakość wysyłanego sygnału jest dużo lepsza niż jego konkurencja z dwoma lub jedną anteną. Jednak tutaj też można by się do jednego przyczepić, a jest to długość anten. Jak na tak małe urządzenie anteny są po prostu za duże i zaburzają cały desing urządzenia. 

Co do portów, to na odwrocie znajdziemy:

 • 3 porty Ethernet
 • 1 port WAN
 • zasilanie
 • przycisk WI-FI
 • przycisk RESET/WPS

Czego mi tu brakuje? Przede wszystkim USB. Wiadomo, jest to budżetowy router, jednak trzeba przyznać, że w takiej cenie możemy znaleźć urządzenie z takowym portem.

Co do przylegania routera do powierzchni, nie wygląda to tak dobrze jak w przypadku chociażby routerów od Linksys. Nóżki wykonane są z plastiku i nie pokryte żadnym materiałem, który by zapobiegał poślizną, co sprawia, że urządzenie nie trzyma się dobrze powierzchni.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Parametr Wartość
Standardy sieci wi-fi:
 • 802.11 a/b/g/n/ac
Obsługiwane pasma: 2.4 oraz 5 GHz (symulacja podwójnego pasma)
Ilość portów Ethernet:
 • 1x WAN FE
 • 4x LAN  1/10/100 FE
Pozostałe:
 • zasilanie
 • przycisk WI-FI
 • przycisk WPS
Anteny: 4
Zabezpieczenia sieci bezprzewodowej: WPA-PSK/WPA2-PSK, WPA/WPA2, przycisk WPS do szybkiego szyfrowania
Wymiary: 220 x 141,5 x 49 mm

 

FUNKCJE

Funkcje tego urządzenia nie różnią się wiele od konkurencji. Poza konfiguracją sieci mamy także możliwość zarządzanie przepustowością, ustawienia DHCP, Forwarding oraz zabezpieczenia. Mamy także serwer VPN, Tenda Wifi APP oraz inteligentny system sterowania zasilaniem. Warto dodać, że możemy ustawić w jakich godzinach sieć WI-FI ma być osiągalna. To oznacza, że np po ustawieniu, że sieć ma się wyłączyć o 22 to tak się stanie i faktycznie ponownie uruchomi się o wyznaczonej godzinie. Dobry patent na sąsiadów lub dzieci.

MOJA OCENA

 

Ogólnie rzecz biorąc router Tenda poza bardzo dobrym wyglądem nie posiada nic, co mogłoby mnie zaskoczyć. Jest to standardowy i klasyczny router dla mniej wymagających osób. Wielkim minusem jest brak portu USB, co już stało się standardem w obecnych czasach. Jednak należy pamiętać, że jest to sprzęt z niższej półki, a co za tym idzie tani, dlatego nie ma co wybrzydzać. Osobiście wybierając router wybrałbym taki, który ma dużo więcej do zaoferowania, jednak jako laik zastanowiłbym się nad kupnem AC6, ponieważ mimo wszystko jest to dobry router za małą cenę. który prostemu użytkownikowi zaoferuje wszystko, czego on będzie wymagał.

Cena routera: około 160 zł

Zobacz także test routera za 1000zł!

Ceny routera

Strona producenta wraz z pełną specyfikacją

Dziękujemy ProjektZero2 za wysłanie sprzętu do testów!