Smart Bulb - czyli jak sprawić sobie inteligentne oświetlenia » RevHub.pl

Paź
13

Smart Bulb – czyli jak sprawić sobie inteligentne oświetlenia

 • Funkcjonalność
 • Łatwość obsługi
 • Jakość wykonania
 • Cena

Rynek “Smart Home” od wielu lat rozszerza się i obejmuje swoim zasięgiem coraz większą ilość klientów. W końcu kto z nas nie słyszał o asystentach domowych, czujnikach bezpieczeństwa czy też o słynnym “klaśnij, a włączy się światło”. Dzisiaj właśnie o tym, jak za niewielki koszt sprawić, aby oświetlenie w naszym domu było smart!

Na czym polega smart?

Zapewne każdy z nas pamięta reklamę popularnej sieci mobilnej, w której możemy spotkać z pozoru normalną rodzinę reklamującą produkty “smartdom”. Jednak czy ma to jakiś związek z prawidłowym rozumieniem smart home? Niestety nie za bardzo. W Polsce rozwiązania smart nadal są mało popularne. Zapewne wiele osób posiada w swoich domach ekspresy do kawy, które uruchamiają się o odpowiedniej godzinie i raczą nas od rana ciepłą kawą. Na tym właśnie polega smart, czyli przedmioty znajdujące się w naszym domu wykonują odpowiednie czynności za nas. Wyobraźcie sobie, że dzięki systemowi inteligentnego domu możecie zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, sterować urządzeniami takimi jak mikrofalówka czy mikser, ale także wentylacją, roletami, zamkami w drzwiach lub systemem do podlewania roślin. Brzmi nieźle?


Żarówka, która ułatwi Ci życie.

Czym są smart żarówki i jak potrafią one ułatwić nasze życie codziennie?

Odpowiedzi na to pytanie jest sporo. W końcu od dłuższego czasu możemy dostać w popularnych sklepach żarówki z pilotem w zestawie. Działa to tak, że wkręcamy ją i dzięki specjalnemu kontrolerowi możemy sterować jej barwą i nasyceniem. Sam posiadam w domu takie rozwiązanie i bardzo ułatwia mi to życie codziennie. Istnieją także parki led, którymi też możemy sterować za pomocą kontrolera. Jednak co Wy na to, jak zaprezentuję Wam podobne możliwości, jednak bez używania dodatkowego kontrolera? Posłuży nad do tego nasz własny smartfon.


Pilot vs smartfon!

Czym się różni korzystanie z popularnego pilota zamiast telefonu? Przede wszystkim różnica jest taka, że telefon mamy zawsze przy sobie. Niezależnie od tego, jaki telefon posiadamy, mamy większe możliwości niż pilot. Prosty przykład, nasz pilot gdzieś się zawieruszył a znaleźć go w odmętach szafek czy gdzieś wsadzonego w łóżko jest trudno. Dodatkowo, gdy mamy wiele takich rozwiązań w domu to czasami ciężko jest określić, który pilot jest właściwy do danego światła.

Drugą sprawą jest bateria. Fakt, teoretycznie nie ma co przywiązywać do niej uwagi, bo jest wystarczająca na lata działania samego kontrolera. Jednak po końcu jej żywotności musimy iść do sklepu i kupić nową. Ktoś się przyczepi “przecież telefon też się rozładowuje” i tu ma racje. Fakt, jak telefon przysłowiowo “nam padnie” to nie mamy jak użyć go do kontrolowania światła. Jednak i tu naprzeciw wychodzi inteligentne rozwiązanie, czyli zaprogramowanie żarówki!

Zbierzmy najważniejsze za i przeciw dla pilota i smartfona!

Pilot
Za Przeciw
Poręczność Łatwość zgubienia
Wszystkie funkcje widoczne Mogą się mylić gdy mamy ich więcej
Łatwość obsługi Kiedyś trzeba będzie wymienić baterię
Od razu zintegrowany z urządzeniem Łatwo się psuje
Mała ilość opcji
Smartfon
Za Przeciw
Większość osób go posiada Trzeba ręcznie go zintegrować z urządzeniem
Jest z nami wszędzie Musi być naładowany
Posiada rozbudowaną aplikacje Trzeba posiadać aplikacje
Większa możliwość konfuguracji Musi być podłączony do sieci wifi


Opis produktu:

Produkt, jaki chce Wam przedstawić to żarówka “Smart Bulb RGB Color”. Dostępna jest w wielu wariantach i nie dostaniemy jej w każdym sklepie.

Produkt otrzymujemy w zwykłym pudełku jak na żarówkę przystało. Możemy się z niego dowiedzieć o specyfikacji produktu oraz przeczytać jego opis. W środku zaś znajdziemy bardzo krótką instrukcje obsługi.

Specyfikacja przedstawia się następująco:

Napięcie wejściowe: AC85-265V
Moc: 7W RGB+W
Typ połączenia: Bezprzewodowa sieć wifi 2.4 GHz
Standard połączenia: IEEE 802.11 b/g/n
Złącze: E27
Rozmiar: 60*115 mm
Kolor wykończenia: Srebrny
Czas życia: powyżej 30.000 godzin

I jeszcze krótko o rozwiązaniach technologicznych:

 • Kontrola za pomocą sieci wifi
 • Zasięg sterowania zależny od zasięgu naszej sieci wifi
 • 16 milionów kolorów
 • Ustawienia czasowe działania użądzenia
 • Możliwość odseparowania urządzeń
 • Zapamiętywanie funkcji

Sterowanie:

Aby uruchomić naszą żarówkę niezbędna będzie instrukcja obsługi. Dzięki niej dowiemy się, jaką aplikacje należy pobrać i jak skonfigurować urządzenie.

Do prawidłowego działania potrzeba nam będzie aplikacja “Smart Life”, która znajdziemy bez problemu w sklepie Play oraz App Store. Po zainstalowaniu należy się zarejestrować i dodać nasz produkt. Przyznam szczerze, że na początku miałem z tym małe problemy (szczególnie, jak ktoś ma długie hasło do sieci bezprzewodowej albo ta sieć jest ukryta). Po dłuższym jednak czasie udało mi się skonfigurować urządzenie.

Aplikacja wygląda dość okazale, poza konfiguracją oświetlenia mamy już wcześniej wspomniane opcje jak konfiguracja czujników temperatury, zamków czy rolet. Nas jednak będzie interesować tylko oświetlenie.

Po poprawnej konfiguracji w menu urządzenia wyświetli się nasza żarówka. Żeby coś z nią zrobić należy wybrać opcje “Touch on”. Gdy to zrobimy a nasze urządzenie zacznie działać, pojawią nam się na dole cztery dodatkowe opcje. Pierwszą z nich jest zarządzanie światłem białym. Mamy tu możliwość konfiguracji natężenia oraz barwy światła białego.

Następną opcją jest paleta kolorów. I tutaj zaczyna się najlepsza zabawa. Do wyboru mamy 16 milionów opcji barwy i natężenia. Poza opcjami kolorów mamy także wbudowane scenerie. Posiadamy wtedy dostęp do:

 • nocny tryb oświetlenia
 • tryb oświetlenia przeznaczony do czytania
 • tryb imprezowy
 • tryb przeznaczony do zrelaksowania
 • delikatne oświetlenie
 • tęcza zmieniająca kolory
 • migotanie
 • oraz najciekawszy tryb przenikania barw po sobie.

Dodatkowo każdą z powyższych opcji możemy dowolnie konfigurować. Aplikacja daje nam możliwość ustawienia natężenia światła oraz wybranie własnej barwy. Możemy także ustawić czas następowania po sobie odpowiednich kolorów.

Ostatnim, ale równie ciekawym trybem są zadania. To dzięki temu możemy ustalić, o której konkretnie godzinie ma się nasze światło włączyć, a kiedy ma zgasnąć. Takie rozwiązanie przyda się przede wszystkim, gdy wyjeżdżamy poza miejsce zamieszkania i obawiamy się, że coś się stanie z naszym dobytkiem. Dzięki tej opcji możemy odstraszyć domniemanego włamywacza i dać znać, że ktoś jest w domu.


Jak to działa w praktyce?

Zapewne wielu z Was interesuje, jak działa to rozwiązanie w praktyce i czy faktycznie jest tak super jak mówię o tym. Możecie się przekonać na filmie załączonym poniżej:


Podsumowanie:

Zatem przychodzi najważniejsze pytanie, czy warto poświęcić swoje pieniądze i zainwestować w oświetlenie smart?

Według mnie tak, jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które na pewno pomoże nam w życiu codziennym. Przykład? Proszę bardzo!

Mamy wieczór, za oknem jest już ciemno, a my leżymy w swoim łóżku. Ja naturalnie przed snem zawsze czytam jakąś książkę. Dzięki rozwiązaniu smart mogę zarządzać światłem bez wstawania, ustawić odpowiednią barwę, aby wygodnie mi się czytało, a po skończonej lekturze po prostu jednym ruchem palca gaszę światło i idę spać.

Sprytne? Jak najbardziej. Oczywiście znajdą się i tacy, którzy powiedzą, że to lenistwo, jednak niech mówią swoje.

Kolejne pytanie, czy przeżyłbym bez tego wynalazku? No jasne że tak, w końcu mam jeszcze inną żarówkę działającą pod manualny pilot 😀 


Gdzie mogę kupić to kupić?

Przyznam szczerze, że nie wiem, gdzie można dostać takie urządzenie w Polsce. Na pewno znajdzie się sporo aukcji na allegro czy tego typu sklepach internetowych. Ja w swój egzemplarz zaopatrzyłem się przez stronę www.banggood.com. Wy oczywiście możecie to zrobić za pomocą polskich sklepów. Cena za taką przyjemność wynosi około 50 zł.