SMANOS UFO ? » RevHub.pl

Paź
16

SMANOS UFO ?

SMANOS UFO brzmi ciekawie prawda? Nie ukrywam, że to głównie pozaziemska nazwa i wygląd tego urządzenia skłoniły mnie do jego przetestowania. Zastanawiałem się oczywiście także czy oferuję to, co obiecuję producent. Myślę, że po dwu tygodniowych testach kamera nie ma przede mną tajemnic, a wrażeniami podzielę się z wami we wpisie.

SMANOS myślę, że zapewne wielu z Was nie słyszało o tej firmie więc parę słów. Została stworzona przez Chuango Corporation – inowatora i twórcę bezprzewodowej technologii inteligentnego domu. Starają się dostarczać swoje produkty w stosunkowo niskich cenach i dobrej jakości, czyli to, co wszyscy lubimy. W przeszłości testowałem produkty od Chuango i robiły to, do czego zostały stworzone więc od produktu firmy SMANOS oczekuję tego samego.

Rozpakowanie. Co mamy w zestawie?

Prócz samej kamery dostajemy 5 – metrowy kabel zasilający, długość “kabla” ma w tym przypadku duże znaczenie, gdyż kamera działa tylko, gdy jest podłączona do zasilania, niestety nie posiada baterii pozwalającej na bezprzewodowe działanie. Otrzymujemy również stojak oraz zestw montażowy w postaci specjalngo uchwytu, dzięki któremu bez problemu umieścimy kamerę na ścianie lub na suficie. Oczywiście standardowo instrukcja obsługi, która jest przejrzysta i może okazać się pomocna, choć nie znajdziemy w niej języka polskiego. Dodatkowo gwarancja i naklejka obiekt monitorowany, na tym kończymy opis zestawu.

 

Design urządzenia 

Trzeba przyznać, że urządzenie wygląda oryginalnie, przez co pasuję głównie do nowoczesnych wnętrz. Wyróżnia się, także stojąc gdzieś na biurku lub szafie z innymi drobiazgami. Wymiary kamery wynoszą :106 X 106 X 36 mm.

Konfiguracja urządzenia          

Jest bardzo prosta, po zainstalowaniu aplikacji dostępnej na Google Play i App Store, zakładamy konto i po zalogowaniu przechodzimy do konfiguracji. Aplikacja praktycznie prowadzi nas za rękę, naszym zadaniem jest wybranie jednego z trzech urządzeń, klikanie “next”, 5-sekundowe przytrzymanie przycisku, sparowanie się z Wi-Fi kamery następnie wybranie domowej sieci i wpisanie hasła. Gdy już to zrobiliśmy, wyświetla się panel sterownia naszej kamery.

Co oferuje? 

Kamera wyróżnia się szerokokątnym obiektywem 360dzięki któremu pole widzenia jest naprawdę imponujące. Oczywiście nie wygląda to tak jak prawdziwe 360o w UFO mamy do czynienia z efektem, tak zwanego “rybiego oka” ponieważ tak zbudowany jest obiektyw. Obraz jest więc charakterystycznie zniekształcony, ale jest to tylko jedna z funkcji, która przydaje się głównie gdy chcemy umieścić kamerę na suficie, wtedy faktycznie funkcja ta zdaje egzamin, ponieważ jest w stanie uchwycić całe pomieszczenie. Jak widać na zdjęciu, pole widzenia robi wrażenie, widać nawet mnie montującego urządzenie na suficie 😉 

Gdy chcemy umieścić kamerę na biurku lub na szafie wybieramy efekt “panoramy” tutaj również mamy delikatne zniekształcenia (głównie po bokach) wynikające z budowy obiektywu. Duże pole widzenia zdecydowanie nam to rekompensuje, ponieważ w trybie “panorama” wynosi 180.

Do wyboru mamy jeszcze jeden efekt “półkole” czyli jak sama nazwa wskazuję, obraz z kamery jest półkolisty, ten efekt podoba mi się najmniej. Głównie dlatego, że tu obraz jest najbardziej zniekształcony. 

 

Nagrywanie

SMANOS UFO dostarcza nam video w jakości full HD 1080p.  Cechuje się dobrym odwzorowanie kolorów, ale oczywiście obraz nie jest idealny, bez problemu zauważymy liczne szumy. Jednakże nie jest to urządzenie do nagrywania pięknych filmów a do ochrony naszej własności i do tego jest zdecydowanie wystarczający. Wbudowany w urządzenie slot kart pamięci Micro SD umożliwia zainstalowanie karty o pojemności do 64GB. Umożliwia to nam nagrywanie 24/7. Istnieje również możliwość nagrywania w chmurze. 

Dodatkowe funkcje

Kamera posiada wiele dodatkowych funkcjonalności, jednych mniej i bardziej potrzebnych, postaram się wszystkie pokrótce przedstawić. Zacznijmy od najbardziej przydatnej, czyli nagrywaniu w zupełnych ciemnościach, dzięki kilku diodom IR obraz jest bardzo wyraźny, dodatkowo dzięki czujnikowi światła kamera przechodzi automatycznie w “tryb nocny”. Kolejną funkcjonalnością jest przesyłanie dźwięku. Będąc poza domem, możemy w bardzo prosty sposób przekazać kilka słów domownikom np. “będę za 5 minut wstawiajcie ziemniaki” lub wystraszyć włamywacza krzycząc “wynocha” a całkiem serio dźwięk jest bardzo przeciętnej jakości, ja uważam tą funkcje  za niepotrzebną. Zdecydowanie lepszym dodatkiem, który UFO oferuję jest “detekcja ruchu” kamera poinformuję nas powiadomieniem push, e-mail, lub połączeniem głosowym (zależy od naszych ustawień) o wykryciu intruza. Szperając w ustawieniach, znajdziemy także nagrywanie poklatkowe i dziennik zdarzeń.

Specyfikacja:

 • Model:PT-180
 • Zasilanie :DC 5V 1A
 • Kamera: full HD 1080p
 • Pole widzenia :poziomo 180°, pionowo 180°
 • Kompresja: H.264/MJPEG
 • Rozdzielczość:1080p 1920×1080 / 720p 1280×720 / VGA 640×480
 • Tryb nocny: Tak
 • WiFi:802.11b/g/n z szyfrowaniem WEP/WPA/WPA2, pasmo 2.4GHz
 • Pamięć: karty microSD do 64GB
 • Warunki pracy:0-50℃, wilgotność< 95% RH (nieskondensowane)
 • Rozmiary: :106 X 106 X 36 mm

Podsumowanie

Muszę przyznać, że SMANOS UFO jest ciekawym urządzeniem. Wyróżnia się od konkurencji nie tyko wyglądem, ale również obiektywem o dużym polu widzenia. Będąc poza domem, bez problemu łączyłem się z kamerą, która przez cały dzień monitorowała mój dom. Większość kamer oferuję praktycznie to samo, cieszę się więc, że firmie SMANOS zależy na tym, by jego produkty wyglądały nowocześnie i wprowadzały innowacyjne rozwiązania. 

Sprzęt do testów dostarczył projektzero2