Sapphire RX 580 Nitro+ » RevHub.pl

Lut
19

Sapphire RX 580 Nitro+

 • Wydajność
 • Pobór prądu
 • Wygląd
 • Wykonanie
 • Kultura pracy

Sapphire Radeon RX 580 Nitro+-Konkurencja dla GTX 1060, czy może tańsza i słabsza alternatywa od Czerwonych?

Na początku, gdy otrzymałem do rąk kartę Sapphire RX-580 Nitro+ byłem do niej dość sceptycznie nastawiony. Powodem tego był fakt posiadania przez nią dwóch wejść zasilających(6 pin i 8 pin), co za tym idzie sporego poboru prądu i finalnie, prawdopodobnego gorszego stosunku wydajność/pobór prądu. Czy ten sceptycyzm jest uzasadniony?

Pierwszy dzień skutecznie zmienił moje zdanie, karta faktycznie pobiera sporo prądu ale też oferuje wysoką wydajność. Układ zastosowany w tej karcie w połączeniu z 8 GB pamięci VRAM GDDR5 spokojnie starcza do napędzenia najnowszych tytułów w najwyższych detalach z wysokim framerate’m, zwykle przekraczającym nie 60, a 70 FPS. Faktem też może być to, że karta jest ciepła. Tu nie ma co się kłócić ani tego ukrywać, ale temperaturą, którą zwykle widać w wynikach pomiaru HWMonitorem jest mniej więcej stałe 75-81°C. Przy czym niestety karta jest dość słyszalna, ale grając w słuchawkach jest nadal niesłyszalna(chyba, że zaskoczy nas błąd sterownika, ale do tego przejdę później).

Karta na pierwszy rzut oka wygląda bardzo dobrze,  backplate, czy obudowa samego chłodzenia nie sprawiają wrażenia wykonania ze słabych materiałów. Samo chłodzenie jest dobrze wykonane, masywne i zaopatrzone w 4 heat pipe’y oraz 2 95 mm wentylatory.

Testy i działanie na co dzień.

Przez ponad tydzień karta była głównym GPU mojego zestawu do pracy i rozrywki w domu. Gry w najwyższych detalach nie stanowiły dla niej żadnego problemu.
Platformą testową był zestaw:

 • i5-6600k@4.3 GHz
 • 16 GB ram DDR4 2400 MHz
 • Gigabyte Z170X Ultra Gaming
 • Grandis 2 z dwoma fabrycznymi wentylatorami
 • SilentumPC Rg4T z 5 wentylatorami SPC Sigma pro 120mm podłączonymi do kontrolera na 7V
 • Monitor AOC AG352QCX 2560×1080 200 Hz(będzie jego recenzja)
Gra Minimalne FPS Maksymalne FPS Średnie FPS
Battlefield 4 70 144 100
Grand Theft Auto V/Online 60 98 72
Counter-Strike: Global Offensive 100 275 160
Battlefield 1 58 126 75

Wszystkie gry były testowane na najwyższych detalach, poniżej link do testów w BF4. FPS na nagraniu są niższe przez fakt nagrywania Afterburnerem, a nie zewnętrzną kartą przechwytującą.

Wracając do problemów(głównie ze sterownikami). Sterownik od karty potrafi się wykrzaczyć(głównie podczas wyłączania gry, ale zdarzyło się dwa razy wyrzucenie sterownika podczas gry). Oznaką błędu sterownika może być to, że wentylatory nagle nabierają prędkości mimo braku obciążenia bądź mimo niskiej temperatury. Parę razy był przypadek, że było stałe 70°C podczas gry i nagle wentylatory wskoczyły na 100% prędkości obrotowej(nie żartując mogę stwierdzić, że karta wtedy zmienia się w odkurzacz). Kolejnym problemem może być sama instalacja karty w niektórych obudowach ze względu na jej budowę.

Podsumowując, karta jest bardzo wydajna i tu nie ma co się kłócić. Jeśli problemem nie jest ilość wydzielanego ciepła, to jest to karta godna polecenia ponieważ mimo wszystko jest lepsza niż jej cenowy(przed skokiem cen związanym w wybuchem górników kryptowalut) odpowidnik-GTX 1060. Na ogromny plus zasługuje według mnie wykonanie i design samej karty który mimo, że nie jest zbyt rozbudowany, robi wrażenie. Kolejnym plusem może być mało inwazyjne podświetlenie, które nie rzuca się tak w oczy jak u innych producentów.

Sprzęt do testów został dostarczony przez Sarota PR.