Linksys WRT3200ACM - router dla prawdziwych znawców technologii » RevHub.pl

Sty
08

Linksys WRT3200ACM – router dla prawdziwych znawców technologii

 • Wygląd/jakość
 • Funkcjonalność
 • Obsługa
 • Cena

Często kupując router domowy patrzymy na cenę, a nie na specyfikacje techniczną. Jeżeli już skłaniamy się do kupienia czegoś lepszego, to patrzymy na ilość wejść, zasięg sygnału sieci bezprzewodowej oraz rodzaj portów Ethernet. Standardem już jest występowanie światłowodów w miastach, a co za tym idzie wykorzystanie portów Gigabitowych. Jednak czy kupując ruter zastanawiacie się nad jego prawdziwą specyfikacją, czyli nad procesorem, pamięcią, modułami, zabezpieczeniami oraz możliwością stworzenia sieci VLAN?

Jeżeli jesteś znawcą i szukasz porządnego sprzętu, niekoniecznie do domu, ale do małej lub średniej firmy, to na pewno zaciekawi Cię ta recenzja…

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Po zawartości pudełka nie mamy się spodziewać Bóg wie czego, w końcu to router a nie jakiś monitor czy inny sprzęt gamingowy. W środku poza samym urządzeniem znajdziemy oczywiście cztery anteny z bardzo prostą możliwością montażu, kabel sieciowy – Ethernet (skrętka), zasilacz oraz instrukcję obsługi (zarówno w papierowej, jak i elektronicznej wersji). Całość jest zapakowana w estetyczne pudełko.

WYGLĄD ORAZ OPIS PORTÓW

Cóż, nie wygląd przy takim sprzęcie jest najważniejszy, ale jednak warto o nim wspomnieć. Urządzenie wykonane jest w niebiesko – czarnej kolorystyce z dobrej jakości plastiku. Frontowa część ozdobiona jest logiem producenta, numerem modelu oraz interesującym, nietypowym wyświetlaczem. Interesującym, gdyż został on specjalnie zakrzywiony przez producenta, co przyczynia się do jego oryginalności oraz komfortu użytkowania.  Znajdziemy na nim kontrolki POWER, połączenie WLAN, stan sieci wi-fi 2.4 GHz oraz 5 GHz, stan urządzeń podłączonych przez porty eSATA, USB1 i USB2, cztery kolejne diody sygnalizują nam kolejne wejścia Ethernet oraz ich stan przesyłu, a ostatnia reprezentuje użycie funkcji WPS. Na górze urządzenia znajdziemy w sporych ilościach otwory wentylacyjne oraz cztery anteny.

Warto jeszcze omówić tylną część naszego routera, na której znajdziemy:

 • przycisk WPS
 • cztery porty Gigabit LAN
 • port Gigabit WAN
 • port USB 3.0
 • port USB 2.0 zintegrowany z eSATA
 • reset
 • zasilanie

Urządzenie podtrzymują cztery solidne nóżki zakończone specjalnym, antypoślizgowym materiałem.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Parametr Wartość
Standardy sieci wi-fi:
 • 802.11a
 • 802.11g
 • 802.11n
 • 802.11ac
Obsługiwane pasma: 2.4 oraz 5 GHz (symulacja podwójnego pasma)
Ilość portów Ethernet:
 • 1x Gigabit WAN port
 • 4x Gigabit LAN ports
Pozostałe porty:
 • Jeden USB 3.0
 • Jeden eSATA/USB 2.0
 • Zasilanie
Anteny: 4
Procesor: 1.8 GHz dual-core
Zabezpieczenia sieci bezprzewodowej: WPA2 Personal, WPA2 Enterprise
Wspierane systemy plików: FAT, NTFS oraz HFS+
Wymiary: 245.87 x 193.80 x 51.82 mm
Waga: 798.32 g
Osiągane temperatury: 0 – 40 C
Pobór mocy: Input: 100-240V ~ 50-60Hz; Output: 12V, 3.0A

WSTĘPNA KONFIGURACJA

Konfiguracja urządzenia jest banalnie prosta i nie potrzeba do tego ogromnej wiedzy informatycznej. Po podłączeniu routera do zasilania oraz do komputera oraz po przejściu na stronę ustawień (IP bramy) ukarze nam się podstawowy konfigurator (również w języku polskim), który przeprowadzi nas krop po kroku po najważniejszych punktach, w których będziemy mogli ustawić pulę adresów IP, nazwę i hasło sieci bezprzewodowej oraz opcje logowania do routera.

Wydaje mi się, że nikomu nie sprawi to trudności.

MENU ORAZ FUNKCJE

Jak już przejdziemy pomyślnie podstawową konfiguracje otwierają się dla nas wszystkie możliwości tego wspaniałego urządzenia. Wygląd panelu został bardzo dobrze przemyślany. Raczej trudne będzie nam się zgubić w zaawansowanej konfiguracji, a opcje widoczne po lewej stronie zaspokoją nawet profesjonalnego sieciowca.

Na samym początku skupimy się na głównym ekranie. Znajdziemy tutaj masę opcji oraz informacji. Wszystko jest bardzo starannie ułożone i w każdej chwali możemy ustawić wyświetlanie najważniejszych dla nas rzeczy. Pierwsze co się rzuca w oczy to kafelkowe przedstawienie szeregu podstawowych informacji, takich jak:

 • stan połączenia sieciowego pomiędzy komputerem, routerem a internetem
 • stan sieci bezprzewodowej
 • stan sieci bezprzewodowej dla gości
 • mapa sieci, która prezentuje ilość oraz rodzaj urządzeń aktualnie połączonych
 • możliwość włączenia kontroli rodzicielskiej
 • stan pamięci oraz działania serwera FTP
 1. Zacznijmy od początku, a więc mapy sieci. Jest to opcja, której próżno szukać w routerach z niskiej lub średniej półki. Zostały tutaj graficznie przedstawione wszystkie urządzenia aktualnie pracujące w naszej sieci. Dodatkowo router pobierze ich nazwy, adresy MAC oraz przypisane adresy IP. Tutaj nie ma możliwości, żeby pomylić stacje robocza z drukarką czy telefonem. Po kliknięciu a daną ikonkę otworzy się specjalna konfiguracja dla wybranego urządzenia, któremu możemy na przykład przypisać stały adres IP. Wyżej znajdziemy także mapę dla cieci gościu, statystyki wykorzystania internetu przez poszczególne urządzania oraz możliwość dodania kolejnego sprzętu do mapy.
 2. Sieć dla gości to kolejna ciekawa zakładka, którą warto odwiedzić. Jak sama nazwa wskazuje dostajemy możliwość udostępnienia gościom połączenia z siecią bezprzewodową, jednak bez przyznawania im dostępu do innych komputerów będących w sieci. Możemy ustawić nazwę sieci, hasło oraz limit połączeń w jednym czasie.
 3. Blokada dostępu do internetu jest niezwykle przydatną opcją dla rodzin z dziećmi oraz dla film. Za jej pomocą możemy dla dowolnego urządzenia ustalić dni oraz godziny, kiedy użytkownik ma dostęp do sieci.
 4. Test prędkości łącza przetestuje nam prędkość naszego połączenia szerokopasmowego. Od teraz nie musimy wchodzić na specjalnie przeznaczone do tego strony internetowe. Wszystko mamy od razu na wierzchu.
 5. Ustawienia pamięci masowej. Serwer FTP to już raczej standard w tego typu urządzeniach sieciowych. Dzięki prostej konfiguracji mamy możliwość podejrzenia stanu naszej pamięci USB, ustalenia dostępu do poszczególnych folderów oraz nadania uprawnień klientom.
 6. VLAN czyli wirtualne sieci LAN. Pewnie niewiele osób miało z tym styczność, a jak miało to nieświadomie. To zainteresuje w szczególności sieciowców, którzy chcą mieć wszystko pod kontrolą oraz najważniejsze urządzenia odseparowane od sieci. Dzięki wirtualnym siecią lokalnym dostajemy możliwość przypisania danej części klientów do odpowiedniej podsieci. Przykładowo weźmy małą firmę, w której znajdują się 3 działy. Chcemy, aby dział 1 nie miał dostępu do komputerów oraz urządzeń działu 3. Z pomocą przychodzą nam sieci VLAN, dzięki której odseparujemy urządzenia od siebie.
 7. Plener połączeń bezprzewodowych jest czymś, co przydałoby się w każdym domu. Jeśli nie chcemy, aby podczas snu bądź naszego pobytu poza domem nasz sąsiad z góry próbował się połączyć z naszą siecią to zwyczajnie blokujemy możliwość połączenia się w wybranych przez nas godzinach.

Oczywiście opcji jest o wiele więcej niż wyżej wymienione, jednak ten wpis musiałby mieć ponad 5000 słów, żeby to wszystko wpisać. Wymieniłem tylko te najciekawsze, aby wyszczególnić różnicę pomiędzy tymi tanimi a droższymi routerami.

MOJA OCENA

Muszę szczerze przyznać, że po przełączeniu się z mojego TP-LINK WDR3600  na WRT3200ACM  od Linksys obsługa sieci oraz jej działanie stało się o wiele łatwiejsze oraz wygodniejsze. Bez problemu mogłem monitorować aktualne zużycie danych, dodawać nowych klientów oraz konfigurować serwer plików. Czy jednak jako zwykły użytkownik odczułem zmianę, gdy tylko łączyłem się z siecią za pomocą telefonu? Zdecydowanie tak. Sygnał od tego urządzenia jest znacznie mocniejszy, a to dzięki zastosowaniu czterech a nie dwóch. Zasięg sieci także się poprawił, jednak to zależy głownie od ustawienia urządzenia w odpowiednim miejscu

Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy warty wydać dość sporą sumę żeby zakupić sobie takie cacko? No o ile mamy firmę to na pewno, jest to świetne urządzenie, które bardzo ułatwi nam życie, jednak gdy szukamy routera do domu to jestem przekonany, że raczej nikt nie będzie pakował w sam router niemalże 1000 zł tylko po to, żeby mieć mapę sieci czy też więcej możliwości konfiguracji. Urządzenie idealne dla sieciowców, jednak dla użytkowników domowych raczej nie przyda się aż takie mocne urządzenie.

Cena routera: około 1000 zł

Dziękujemy ProjektZero2 za wysłanie sprzętu do testów!