Recenzja bezramkowego Archosa

Kwi
17

Archos Sense 55s – recenzja

 • Wykonanie
 • Aparaty
 • Wydajność
 • Wygląd
 • Bateria

Ostatnio powstaje coraz więcej bezramkowych telefonów, według mnie są ładne o ile na ekranie takiego nie ma notcha. Archos projektując Sense 55s nie poszedł w ślady Essential Phone i notcha nie uświadczymy, ale czy tani bezramkowiec ma sens? Czy może bezramkowość to cecha mająca sens tylko w droższych modelach, w których nie jest ona osiągnięta poświęceniem lepszych podzespołów dla ekranu bez ramek?

Zawartość zestawu

Otwierając pudełko znajdziemy w nim:

 • Archos Sense 55s
 •  Ładowarkę sieciową z szybkim ładowaniem
 • Kabel USB-C
 • Słuchawki dokanałowe(niestety jest do nich dołączona tylko jedna para gumek)
 • Papierologię(instrukcja obsługi, karta gwarancyjna itp)
 • Szkło hartowane

Pierwsze wrażenia

Gdy otrzymałem telefon do ręki od razu poczułem, że jest bardzo lekki. Porównując do mojego Mi6, Sense 55s praktycznie nie było czuć. Czy ma to odbicie na niskiej jakości wykonania obudowy? No cóż, plastikowy tył raczej nie jest dzisiaj standardem nawet w budżetowych propozycjach firm takich jak Xiaomi, Leeco czy Huawei. Dodatkowo po puknięciu w tył słychać że jest tam trochę miejsca(czuć to po ściśnięciu lekko palcem na środku tylnej części telefonu).

Aparat

Nie ma co ukrywać, że jakość zdjęć jest mizerna, zwłaszcza porównując do innych urządzeń w podobnej cenie. O ile w dzień o w miarę dobre zdjęcie, tak w słabym świetle jakość zdjęć pozostawia wiele do życzenia. Przedni ulokowany jest w prawym DOLNYM rogu tafli szkła na froncie telefonu, lokalizacja fatalna tak jak zdjęcia robione przednim aparatem. Brak jakkolwiek realistycznego odwzorowania barw, zdjęcia wychodzą rozmazane i strasznie niewyraźne

 

Bateria

Bateria jest dość standardowej pojemności, równe 3000 hAh. Choć od pojemności ważniejszy jest jednak czas działania bez dostępu do ładowarki, który jest równie typowy dla telefonów w tym budżecie. Telefon osiąga około 6 godzin SOTu n używając Wi-Fi oraz do 4 godzin używając danych komórkowych. Ładowanie jej trwa około 1,5h.

Wydajność

MediaTek MT6737T królem wydajności nie jest, wręcz daleko mu do tego miana. Wynik w benchmarku AnTuTu to około 42 tysiące punktów, daleko temu do wyniku innych telefonów w tym budżecie. Mimo wszystko urządzenie nie działa źle, dzięki zastosowaniu “czystego” Androida w wersji 6.0 i launchera Google Now sam interfejs nie ma wysokich wymagań do płynnego działania. Problemem może być natomiast płynność działania aplikacji takich jak Facebook albo Snapchat, tu nie jest tak kolorowo, zacinki w nich są bardzo częste. W grach o dziwo nie jest tak źle, miałem wrażenie, że Hitman Sniper na średnich ustawieniach graficznych chodził płynniej niż Facebook. Dodatkowo telefon dość szybko staje się wyraźnie cieplejszy, choć daleko mu do bardzo ciepłego.

Ekran oraz czytnik linii papilarnych

Od samego początku do końca testu nie mogłem powiedzieć nic złego na temat ekranu zastosowanego w Archosie Sense 55s. Obraz wyświetlany na nim ma żywe kolory, niestety brakuje proporcji ekranu 18:9. Dodam jeszcze że ekran jest dość wytrzymały, zaliczył parę upadków podczas jazdy na rowerze i bez problemu dalej funkcjon0wał. Czytnik linii papilarnych zlokalizowany jest na tyle telefonu, na co dzień używam Mi6 w którym ten czytnik jest bardzo dokładny oraz piekielnie szybki, w Sense 55s jest odwrotnie. Czytnik często nie czyta przyłożonego palca, bardzo rzadko zdarzy się by odblokował przy pierwszej bądź drugiej próbie.

Reszta

Jako że słucham dość sporo muzyki, zwróciłem też uwagę na jakość audio na słuchawkach. Nie jest najlepiej, ale jest dobrze. Układ bez problemu napędza tak stockowe słuchawki, jak i KZ ZS5. Co do jakości tego dźwięku nie mam zastrzeżeń bo gra to tak jak kosztuje. Jakość wykonania słuchawek dołączonych do zestawu jak i reszty akcesorów nie jest najlepsza i mam nadzieję, że z czasem Archos poprawi ich jakość. Ogólnie wykonanie tyłu telefonu nie jest najlepsze, (nie sądziłem że to kiedyś powiem) wręcz Samsung w niższym budżecie oferuje o wiele lepsze wykonanie telefonów tak jak i akcesoriów.

Specyfikacja techniczna

Procesor MediaTek MT6737T
System operacyjkny Android 7.0
Ilość pamięci operacyjnej 2 GB
Ilość pamięci masowej 16 GB
Ilość pamięci masowej dla użytkownika około 11 GB
Wyświetlacz 16:9 IPS 1080×1920 5.5″
Aparaty(przód/tył) 5 Mpx/8Mpx

Ogólna opinia

Według mnie jako smartfon do filmów czy do muzyki Sense 55s się nadaje, wygodny launcher i delikatnie zmodyfikowana nakładka sprawiają, że nie ma dużych problemów z płynnością. Ale gdy przyjdzie do społeczności czy broń Boże do potrzeby robienia dużej ilości zdjęć ten telefon wymięka. W tym momencie telefony Archosa traktowałbym bardziej jako ciekawostkę niż jako sprzęt dobry do codziennego użytku.


Sprzęt do testów został dostarczony przez Sarota PR