Archos Diamond Gamma-Recenzja

Lip
11

Archos Diamond Gamma-Recenzja

 • Wykonanie
 • Aparat
 • stosunek wydajność/cena
 • Optymalizacja

Poprzednie telefony firmy Archos mogły odstraszyć od tej marki, ale nie należy oceniać ogółu twórczości danej firmy po jednym/dwóch słabszych egzemplarzach prawda? Ale zacznijmy od tego z czym kojarzy się firma Archos? No właśnie, większości nie kojarzy się z niczym ale czy słusznie?

Zawartość opakowania

W opakowaniu znajdziemy typowy zestaw:

 • Telefon Archos Diamond Gamma
 • Ładowarkę sieciową(5v-1,5 A niestety bez żadnego standardu szybkiego ładowania)
 • Kabel USB do ładowania i transferu danych z komputera i na komputer
 • Słuchawki na jack 3.5mm
 • Igłę do wyciągania tacki SIM
 • Instrukcję obsługi
 • Kartę z numerami pomocy technicznej w różnych państwach Europejskich
 • Kartę gwarancyjną

Pierwsze wrażenia

Archos Diamond Gamma czyli telefon francuskiej firmy, który dostałem prosząc o telefon z w miarę dobrą specyfikacją i bez typowego dla najtańszych telefonów grzejnika MediaTeka. W jakim stopniu spełnił moje oczekiwania jak na telefon w nisko-średniej półce cenowej? W skrócie, jest dobrze, zwłaszcza jak na Archosa. Telefon działa z zadowalającą płynnością jak na swoją cenę oraz o dziwo nie łapie zwiech przy używaniu Facebooka czy Messengera. Nie posiada on “czystego” Androida, posiada nakładkę NubiaUI w wersji 5.0, jako bazę ma Androida 7.1.1 i aktualizacje bezpieczeństwa z 1 marca 2018 roku(niestety mając lipiec jest to najnowsza aktualizacja zasad bezpieczeństwa jak i systemu, o Androidzie 8 można raczej zapomnieć). Co do designu i wykonania to z przodu jest jedna tafla szkła z czytnikiem linii papilarnych w przycisku home, z tyłu jest duża płytka z aluminium ale niestety nie na całości, ramki wokół ekranu wykonane są z plastiku.

Specyfikacja techniczna

Ekran 720×1280 px, 5.5 cala
Procesor Qualcomm Snapdragon 435
Pamięć RAM/ROM 3/32 GB
Bateria 3000 mAh
Aparaty tył 13 Mpx f/2.2, przód 5 Mpx f/
System Android 7.1.1 z nakładką NubiaUI 5.0
Inne Port MicroUSB, obsługa OTG, czytnik linii papilarnych z przodu

 

Testy

Telefon przez parę dni służył mi jako moje centrum sterowania wszechświatem, jak się spisał? Otóż jak na zastosowany tu procesor jest bardzo dobrze zwłaszcza patrząc na zastosowanie autorskiej nakładki(autorskiej dla ZTE NX907J którego rebrandem jest Archos Diamond Gamma), która dość znacznie zmienia wygląd i funkcjonowanie interfejsu. Co do wyglądu interfejsu można do nich na pewno zaliczyć dosłownie zerżnięcie z IOS podziału na ekran powiadomień na górze oraz wysuwane centrum powiadomień na dole ekranu. Choć bardzo ładnym akcentem są “iskry” pojawiające się z krawędzi ekranu blokady po wybudzeniu ekranu. Dodatkowo w ciekawy sposób została wykonana tu wielozadaniowość która w przeciwieństwie do tej z większości innych nakładek umożliwia nawet odpalenie aplikacji typowo stworzonych do pracy na pełnym ekranie(na przykład można grać w dwie gry jednocześnie).

Granie w gry mimo niezbyt wydajnego procesora nie stanowi problemu, tak samo w codziennym użytkowaniu(problem zaczyna się przy obróbce video ale to raczej norma w tym budżecie). Idąc w stronę wykonania, spasowanie elementów obudowy jest wykonane tak jak być powinno ale niestety czuć że przyciski mają za dużo luzu, dodatkowo przyczepiłbym się do plastikowych elementów obudowy które może wyglądem nie odbiegają od metalowych ale w dotyku już jest spora różnica. Po jakoś tygodniu użytkowania na ekranie nie widać rys. Właśnie-ekran, ten ma spore rozmiary ale dość niską rozdzielczość choć w tym wypadku tego aż tak bardzo nie czuć. Wyświetlacz mógłby być jaśniejszy, w słońcu nawet na maksymalnej jasności widać bardzo słabo to co jest wyświetlane. Dodatkowo kolory są czasem zbyt cukierkowe.

Jak jest z baterią? Jest z nią przyzwoicie, starcza na jeden dzień intensywnego użytkowania i póltora-dwa dni lżejszego. Kolejną kwestią jest aparat który mnie pozytywnie zaskoczył, poprawę względem Archosa Sense 55S widać nawet w dzień i to zarówno w trybie HDR(który w 55S był porażką) jak i w normalnym automacie.

Podsumowanie

Telefon jak na swoją cenę może i ma średnie podzespoły(porównując zwłaszcza do smartfonów firmy Xiaomi) ale nie ma tragedii. Nakładka jest dobrze zoptymalizowana, aparat ujdzie, bateria trzyma bardzo długo jak na 3 Ah. Wykonanie jest typowe dla tej półki cenowej. Czego chcieć więcej za 700 zł? Po testach mogę stwierdzić, że ten telefon zmienił moje podejście do telefonów Archosa, pokazali że można zrebrandować stworzyć dobry telefon i nie żądać przy tym za niego zbyt wygórowanej ceny. Czy można go polecać na tle telefonów w podobnej cenie takich jak Xiaomi Redmi Note4 albo Redmi 5/5+? I tak i nie, sam Diamond Gamma będzie dobrym wyborem jeśli wymagany jest telefon którego nakładka różni się od innych i gdy ktoś chce trochę poeksperymentować z mniej znanymi telefonami, ale jeśli wymagana jest większa rozdzielczość ekranu oraz większa wydajność szedłbym w stronę modeli podanych wyżej.

Archos Diamond Gamma można kupić od około 700 zł, klikając w TEN LINK zostaniecie przeniesieni do porównywarki cenowej.

Sprzęt do testów został dostarczony przez Sarota PR.