AOC AGON AG322QC4 - Recenzja Behemota do Gier

Maj
14

AOC AGON AG322QC4 – Recenzja Behemota do Gier z HDR i Freesync 2

 • Cena
 • Wykonania
 • Jakość Obrazu
 • Głośniki
 • Wygląd

Nie będę ukrywał, że gdy postawiłem karton z recenzowanym monitorem obok mojego biurka modliłem się w duchu, żeby zdołało go utrzymać. Potem problemem był już tylko sam rozmiar monitora… Ale nie uprzedzając faktów.

Zapraszam do testu giganta wśród monitorów dla graczy, jakim bez wątpienia jest przygotowany przez firmę AOC model AG322QC4.

Zawartość opakowania

 • Kabel HDMI
 • Kabel DisplayPort
 • Zasilacz
 • Kabel USB 3.0 typu A
 • Pilot do monitora
 • Płyta z oprogramowaniem

Specyfikacja

Typ matrycy VA
Rozdzielczość  2560×1440
Przekątna Ekranu 31.5 cala
Częstotliwość Odświeżania  144hz
Czas Reakcji 4ms
Wejście Sygnału 2x HDMI 2.0, 2xDisplayPort, VGA
Dodatkowe Porty 2x USB 3.0, AUX out

Wrażenia 

Granie na tym olbrzymie jest czystą przyjemnością, szczególnie kiedy nasz komputer umożliwia nam zabawę w rozdzielczości 2k. Mówię tu zarówno o grach nastawionych na multiplayer, pokroju serii Battlefield, przygodowych gier akcji takich jak Arkham Knight czy Assassin’s Creed Unity oraz strategiach, jak chociażby Civilization. Na duży plus zasługuje zaimplementowanie zarówno technologii HDR400 oraz odświeżania na poziomie 144hz. W praktyce oznacza to, że w zależności od naszych potrzeb można przepiąć kable i, albo cieszyć się lepszymi kolorami oraz kontrastem albo większą płynnością rozgrywki. Warto też wspomnieć o użytej tu matrycy VA, która nie jest co prawda najlepszym panelem jaki oglądałem, ale w porównaniu do matrycy IPS, z której korzystam na co dzień, różnica jest marginalna. 


Niestety, jest też kilka rzeczy, które nie wywarły na mnie aż tak dobrego wrażenia. Największą wadą tego modelu, w moim odczuciu, są głośniki. Oczywiście, nie jest to najważniejsza cecha monitora, ale wydaje mi się, że szczególnie w tym budżecie można oczekiwać więcej. Dźwięk jest zniekształcony do tego stopnia, że po zaledwie kilku minutach musiałem założyć słuchawki. Kolejnym, raczej zbędnym bajerem jest pilot dołączony do zestawu. Oferuje on przyciski kierunkowe, umożliwiające poruszanie się po menu monitora oraz przyciski włączające odpowiedni tryb gry… Ale to samo można zrobić przy pomocy przycisku zlokalizowanego na spodzie wyświetlacza. A zaryzykuję również stwierdzenie, że używając pilota, wykonanie tej samej czynności zajmuje kilka sekund więcej.

Producent dodał również kilka, nazwijmy to, “umilaczy”: takie jak hub USB 3.0, podświetlenie LED na dolnej krawędzi i z tyłu monitora oraz chowany wieszak na słuchawki. Niby nic wielkiego, ale to właśnie takie detale wpływają pozytywnie na całokształt. 

Podsumowanie

Recenzowany przeze mnie model ma wszystko, czego można oczekiwać od monitora dedykowanego graczom. Rozdzielczość QHD, 144hz, HDR, podświetlenie LED. Nadaje się on zarówno do gier, pracy pokroju amatorskiej obróbki grafiki, montowania filmów jak i konsumpcji mediów. Chociaż do ostatniego zalecam uzbrojenie się w słuchawki albo zewnętrzne głośniki.

Monitor w dniu publikacji kosztuje około 1900 zł, najlepsze oferty znajdziecie pod tym linkiem. Czy jest on warty polecenia? Jak najbardziej. Jest to monitor, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Obojętnie czy mówimy o grach czy pracy. Także jeżeli potrzebujecie monitora, który miałby stać się podstawą waszego centrum multimedialnego, AG322QC4 jest jednym z tych wyświetlaczy, na który warto zwrócić uwagę.
Sprzęt do testów dostarczyła firma Sarota PR. Dziękujemy!